BEGIVENHED
Kom til lokalmesterskabet i vinsmagning
En vinsmagning for alle uanset niveau!
Kan du smage forskel på, om vinen er dyrket i Chile eller i Spanien? Ved du, hvordan Assyrtiko smager? Ved du, hvorfor noget vin kan dufte af smør?
Bare rolig, det gør de andre deltagere heller ikke og derfor kan du helt trygt komme og deltage i en hyggelig, sjov og lærerig dag sammen med en masse andre glade vin-amatører.
Wine with me afholder lokalmesterskab i blindsmagning af vin i samarbejde med os lørdag den 25. marts 2023. Du kan deltage som enkeltperson eller som hold. Der er ingen grænser for holdets antal deltagere, flere kan være sjovt, men kan også forvirre. 3-4 deltagere pr. hold er optimalt, men det er helt op til jer.
Vinsmagning med snacks, brød og vand samt goodiebag til alle deltagere
På alle borde vil der være snacks, brød og vand, begge dele fyldes op løbende.
Der vil være præmier på spil til alle deltagere på hold nummer 1, 2 og 3. Efterfølgende vil alle deltagere modtage en rabatkode som giver 20% rabat på alle vine på loegismose.dk frem til 1. Juni.
PROGRAM:
Dagen starter kl. 13:30, så kom gerne lidt før og skriv jer ind – måske har i et cool deltagernavn til gruppen, vi skal notere. Få jeres bord og gør klar til første runde.
Kl. 14:00 I indledningsrunden skal der på 70 minutter anonymt gættes på 4 hvide vine og 4 røde vine. Det der skal gennemskues er; druesort, årgang, land, region og alkoholprocent (til nærmeste hele eller halve %).
Kl. 15:10 Runden afsluttes og der er en pause, hvor svarene gennemgås og de personer/grupper med flest point går videre.
Kl. 15:45 Semifinalen starter og der skal nu på 45 minutter gættes 3 hvide vine og 3 røde vine – i samme kategorier som første runde (druesort, årgang, land, region og alkoholprocent)
Er du ikke gået videre, er du mere end velkommen til at blive. Ved billetter til arrangementet indgår et glas vin mens du venter eller du kan købe de samme vine, semifinalisterne smager. Du må også gerne bare lytte med.
Kl. 16:30 Semifinale afsluttes og point gøres op.
Kl. 17:00 Finale starter og der skal på 12 minutter gættes 1 hvid vin og 1 rød - i samme kategorier som første og anden runde.
Kl. 17:15 Vinderen/vinderne udpeges og der uddeles præmier.
Blev du eller dit hold ikke 1,2 eller 3, så går du ikke tomhændet hjem. Der er en goodiebag til alle deltagere.
PRIS:
Billetter fra 345,-
Læs mere og køb billetter her.
KØB BILLETTER
Lyder smagningen som lige noget for dig, så tøv ikke med at købe billet. Du kan købe billetter direkte hos Billetto på dette link. Held og lykke!
KØB BILLETTER HER
Lyder smagningen som lige noget for dig, så tøv ikke med at købe billet. Du kan købe billetter direkte hos Billetto.dk