18/7/2024
Asian-sensation burger
Drop den lokale burgerjoint og start din egen.
Kasper har til burgeren ladet sig inspirere af smagene fra det asiatiske køkken og fyldt den med pankopaneret kylling, asiatisk mayo og syltede rødløg. Resultatet er en juicy og crispy burger, der kombinerer det bedste fra to dele af verden – vestens greasy burgere og østens fantasiske smage.
Ingredienser
- 4 stk burgerboller eller ciabattaboller
- 4 stk (afhænger af størrelse) Udbenet Løgismose kyllingelår
- 200 rasp , gerne panko
- 2 æg
- 4 spsk hvedemel
- 1 glas syltede rødløg
- 100 g
- 1 bøtte Løgismose asiatisk chilimayo
Sådan gør du
Step 1
Bank overlårene flade med en kødhammer eller håndoverfladen. Er de alt for store til bollen kan de overskæres.
Step 2
Vend først kyllingen i hvedemel, derefter sammenpisket æg og til sidst i raspen.
Step 3
Kyllingen kan steges i friture ved 160-180 grader i 5-10 minutter eller på panden i 5 minutter på hver side. Kyllingen skal være gennemstegt.
Step 4
Halver og rist eller steg burgerbollerne på indersiden og smør med et gavmildt lad asiatisk mayo.
Step 5
Læg et salatblad på bunden, så den stegte kylling, og så en god portion syltede rødløg.
Step 6
Læg låg op og server med sprøde pommes frites og resten af mayo som dip.
Tip
Genvej til saftig og sprød kylling? Brug vores nuggets lavet på kyllingebryst af frilandskylling og anbefalet af Dyrenes Beskyttelse. Find dem i Netto i udvalgte uger.
Andre forslag
Helstegt kylling med persillerødder, palmekål & peberrod
Danske Bocuse d'Or kandidat, Christian Wellendorf, har haft vores franske fritlevende kylling med...
Bønner a la cacio e pepe
Kasper har erstattet spaghetti med bu...
Salat af agurk med friskostcreme
Nem Vi kommer ikke uden om græsk inspireret yoghurt, når vi skal røre den klassiske mellemøstli... Prøv Kaspers version af green Luftig, saftig krumme og sprød skorpe med lommer a... En vintersalat med sprød grønkål, friske og søde figner, saftige appelsiner, sprøde æbler og val...Tzatziki
Grøn urtedressing
Focaccia med hummus og rosmarin
Grønkålssalat med figner, appelsiner og valnødder