Sprængt kalvespidsbryst
Tilberedt efter henkogningsmetoden.
Ingredienser
- 1 kg sprængt kalvespidsbryst
- 200 g gulerødder
- 200 g persillerødder
- 200 g knoldselleri
- 200 g perleløg
- ½ l kalvebouillon
- ½ l Løgismose piskefløde
- 100 g Løgismose smør
- 100 g Løgismose hvedemel
- 1 spsk grov sennep
- 1 stk citron saft herfra
- Salt og friskkværnet peber
Sådan gør du
Step 1.
Læg kalvespidsbrystet i en gryde, dæk med vand og lad det koge i ca. 21⁄2 time, til det er mørt. Lad kødet køle af i kogevandet, tag det derefter op og skær det i tern på 4 x 4 cm. Gem kogelagen.
Step 2.
Skræl grøntsagerne og skær dem i tern på 2 x 2 cm. Kog ternene i ca. 8-12 minutter i kogelagen, men ikke længere end at de stadig har bid. Si kogelagen gennem et viskestykke lagt i et dørslag. Kog derefter 1⁄2 l kogelage, kalvebouillon og fløde op. Rør en smørbolle, jævn saucen og smag den til med sennep, citron, salt og peber.
Step 3.
Kog perleløgene møre i ca. 5-7 minutter i vand i en kasserolle og pil dem derefter. Kom nu kød, grøntsager og perleløg i glassene og dæk med saucen. Lad være med at overfylde glassene, da der skal være plads til, at indholdet bobler under henkogningen. Tør glassets kant af med et rent viskestykke og klips låget på. Bages ved varmluft 130 grader i ca. 30 min, eller til indholdet koger i alle glassene. Afkøl glassene med lukket låg.
Step 4.
Ved servering varmes retten i en tykbundet gryde. Serveres med kogte kartofler vendt i smør og persille.
Andre forslag
Galette med porre & helstegt kylling
Skal det være fransk, så lad det være fransk. Med inspiration fra det rustikke landkøkken i Breta...
Proteinhummus med stegte grøntsager og kylling
En næringsrig hverdagsret, hvor cremet proteinhummus danner base for stegte grøntsager og m...
Helstegt kylling med persillerødder, palmekål & peberrod
Danske Bocuse d'Or kandidat, Christian Wellendorf, har haft vores franske fritlevende kylling med...
Bønner a la cacio e pepe
Kasper har erstattet spaghetti med bu...
Salat af agurk med friskostcreme
Nem Vi kommer ikke uden om græsk inspireret yoghurt, når vi skal røre den klassiske mellemøstli... Prøv Kaspers version af green Tzatziki
Grøn urtedressing