Fri-mig-fra-influenza-suppe
Opskrift på kyllingesuppe med masser af ingefær, citron, chili urter og grøntsager – vi kalder den "fri-mig-fra-influenza"-suppe, fordi den er propfyldt med alle de mineraler, proteiner og vitaminer, som kroppen higer efter, når næsen løber.
Ingredienser
- Løgismose olivenolie
- 2 løg
- 2 gulerødder
- 3 stængler bladselleri
- 3 fed hvidløg
- chili efter smag
- ingefær (ca. 3 cm, revet eller hakket)
- 2 stk Løgismose kyllingebryst
- kyllingefond
- 2 liter vand
- 1 Citron
- Salt og peber
- Frisk koriander
- forårsløg
- Chiliolie
Sådan gør du
Step 1
Hak løg, gulerødder, bladselleri, hvidløg, chili, citrongræs, forårsløg og ingefær.
Step 2
Varm olivenolie op i en stor gryde ved middel varme, og steg kyllingebrysterne, til de er let gyldne. Tag herefter kyllingebrysterne op, og læg dem til side.
Step 3
Sautér løg, gulerødder, bladselleri og chili indtil grøntsagerne er møre, ca. 3-4 minutter.
Step 4
Tilsæt hvidløg og ingefær, og steg videre, indtil det dufter dejligt, ca. 1-2 minutter.
Step 5
Hæld kyllingefond og vand i gryden. Tilsæt kyllingebrysterne, og bring suppen i kog. Skru ned for varmen, læg låg på, og lad den simre, indtil kyllingen er gennemkogt, ca. 10-12 minutter. Tag kyllingen op, og riv den i mindre stykker, enten med fingrene eller to gafler.
Step 6
Kom den revne kylling tilbage i suppen, og tilsæt citronsaft. Smag til med salt og peber.
Step 7
Server straks, toppet med forårsløg, frisk koriander og chiliolie, hvis du ønsker ekstra spice.
Andre forslag
Grillet kylling, hvide asparges, endive og pistacie
Tykke og smørfede hvide asparges, en l...
Sommersalat med urtedressing
Sprøde radiser, søde ærter, nye kartofler, små gulerødder og en fløjlsblød urtedressing på økolog...
Klassisk kartoffelsalat
Nye kartofler – bare ordene får os til at frydes. Som dansker er der få ting, der overgår nye dan...
Ceviche med asparges
Ceviche stammer fra Stillehavskysten i Peru, hvor frisk fisk vendes i citrus. Traditionen er enke...
Hotdog med røg og tomat
Der er altid plads til en pølse, men nogle gange er det den, der fortjener al opmærksomheden. Isæ...
Grillet blæksprutte med tomatsalat og aioli
Bare duften får os til frydes. Blæksp...
Butter chicken med kylling og grøntsager
I Løgismose Køkken på Fyn har vores kokke udviklet, tilberedt og tilsmagt Løgismose butter chicke...