Svamperisotto
Klassisk og aldeles velsmagende.
Ingredienser
- 120 g risotto ris
- 1 dl hvidvin
- 1½ l tynd hønsefond
- 100 g rensede skovsvampe i tern
- 2 spsk Løgismose smør
- 1 spsk olivenolie
- 2 stk finthakket skalotteløg
- 1 fed hvidløg
- 60 g revet parmesan
- Lidt citronsaft
- Salt og friskkværnet peber
Sådan gør du
Step 1.
Svits løg og hvidløg i smør og olie, i en gryde, uden at det tager farve. Tilsæt risene og sautér til de er glasklare. Svits svampe med de sidste par minutter. Tilsæt hvidvin og lad det reducere helt væk.
Step 2.
Lun hønsefonden i en anden gryde og tilsæt den løbende til risene. Det er vigtigt hele tiden at koge fonden ind i risene før der tilsættes mere. Fortsæt denne proces indtil risene er kogt al dente, ca. 15 minutter. (Læs på pakken præcis hvor længe risene skal koge, da det kan variere fra mærke til mærke.) Løber du tør for fond tilsætter du blot almindelig vand.
Step 3.
Rør de kogte ris sammen med revet parmesan, til en cremet blanding og smag til med salt og peber.
Tip
Ønsker du en meget cremet risotto kan du med fordel montere den med smør og eller mascarpone. Det er vigtigt at konsistensen er letløbende og ”vuggende”. Risottoen må ikke blive for kompakt.
Andre forslag
Tagliata af frilandscanette med rødbeder og syltede figner
Der er noget særlig delikat over canettens brystkød...
Andelår af frilandscanette med puré af pastinak og portvinsauce
Saftige andelår af frilandscanetten stegt i julede krydderier og serveret med smørmøre skiver af ...
Flødekartofler
Kaspers opskrift på flødekartofler er egentlig en kartoffelgratin. I stedet for fløde bruger han ...
Lakselasagne
Lakselasagne er en nem måde at servere fisk til aftensmad.
Hemmeligheden til den bedste o...
Citronsauce
Cremet, mild og syrlig – sådan skal oplevelsen af en citronsauce være. Og med Løgismose økologisk...
Kartoffelporresuppe
Fyld kurven med danske kartofler og porrer og smut i Netto efter Løgismoses økologiske mornaysauc...
Svampesauce
Kaspers nemmeste (og måske bedste) champignonsauce – nærmere introduktion behøves ikke.
Gorgonzolasauce
I stedet for den italienske gorgonzola tilsætter Kasper Løgismose bornholmsk blå ost, men vælg ak...