31/8/2021
|
Magasin 7 2021
Pasta-liljer med svampe
Sæt yderligere glæde til måltidet med pasta i smukke former. For nogle kan det virke barnligt, men det er en fryd for både øje og gane, når formen er smuk og fremmed.
Du kan naturligvis også bruge din yndlingspastaform eller lave din egen pasta til retten.
Ingredienser
- 500 g blandede svampe
- 1 pose liljeformet pasta
- Svampebouillon eller en god hønse eller grøntsagsbouillon
- 1 stk skalotteløg
- 1 stk hvidløg finthakket
- 1 kvist rosmarin
- 1 kvist timian
- Krydderurter (f.eks. basilikum, estragon, persille)
- 50 g parmigiano reggiano
- 100 g tørsaltet bacon
- Løgismose olivenolie
Sådan gør du
Step 1
Steg bacon i lidt olivenolie på en pande, ca. 4 minutter, tilsæt svampe og steg yderligere 4 minutter.
Step 2
Hak skalotteløg og hvidløg og tilføj til bacon og svampe, sammen med rosmarin og timian, og sautér yderligere 4 minutter.
Step 3
Tilsæt bouillon, skru ned for varmen og lad det simre 15-20 minutter.
Step 4
Kog pastaen al dente i saltet vand, som anvist på pakken.
Step 5
Vend pastaen i bacon-svampeblandingen.
Step 6
Sluk for varmen og riv parmesan over. Vend rundt. Riv mere parmesan over og top til sidst med friske krydderurter. Servér ved bordet i gryde eller stort lerfad.
Andre forslag
Tagliata af frilandscanette med rødbeder og syltede figner
Der er noget særlig delikat over canettens brystkød...
Andelår af frilandscanette med puré af pastinak og portvinsauce
Saftige andelår af frilandscanetten stegt i julede krydderier og serveret med smørmøre skiver af ...
Flødekartofler
Kaspers opskrift på flødekartofler er egentlig en kartoffelgratin. I stedet for fløde bruger han ...
Lakselasagne
Lakselasagne er en nem måde at servere fisk til aftensmad.
Hemmeligheden til den bedste o...
Citronsauce
Cremet, mild og syrlig – sådan skal oplevelsen af en citronsauce være. Og med Løgismose økologisk...
Kartoffelporresuppe
Fyld kurven med danske kartofler og porrer og smut i Netto efter Løgismoses økologiske mornaysauc...
Svampesauce
Kaspers nemmeste (og måske bedste) champignonsauce – nærmere introduktion behøves ikke.
Gorgonzolasauce
I stedet for den italienske gorgonzola tilsætter Kasper Løgismose bornholmsk blå ost, men vælg ak...