Kalvefilet
Med grønne ærter, kapers og brunet smør
Ingredienser
- 800 g kalvefilet
- 1 stk hjertesalat
- 200 g ærter
- 1 stang peberrod
- 200 g Løgismose smør
- 50 g kapers
- 8 stk ansjosfileter
- 50 g Pankorasp
- 1 stk citron
- 1 bundt vild brøndkarse
Sådan gør du
Step 1.
Ordn kalvefileten for fedt og sener, og skær 4 bøffer af den. Krydr med salt og peber. Varm en pande op til høj varme og steg bøfferne i 3-4 minutter på hver side. Lad dem trække 3-5 minutter før servering.
Step 2.
Pil ærterne og hjertesalaten ud i blade. Skyl godt og grundigt for at undgå jord. Lige inden servering, sauteres ærterne og hjertesalaten meget kort i smør, i en lille kasserolle. Smag til med salt.
Step 3.
Tag 100 g smør og brun det forsigtigt i en lille gryde. Når smørret er brunet sigtes det igennem en lille sigte så man får de sidste korn i bunden fra. Hak kapers og ansjoser fint og kom dem i saucen. Smag til med en smule citronsaft.
Step 4.
Varm det sidste smør på en pande og rist pankoen af til det er gyldenbrunt. Overfør den smørristede panko til fedtsugende papir og riv citronskal udover.
Step 5.
Anret ærter, hjertesalat og pankorasp ovenpå bøffen, og server med saucen ved siden af.
Andre forslag
Tagliata af frilandscanette med rødbeder og syltede figner
Der er noget særlig delikat over canettens brystkød...
Andelår af frilandscanette med puré af pastinak og portvinsauce
Saftige andelår af frilandscanetten stegt i julede krydderier og serveret med smørmøre skiver af ...
Flødekartofler
Kaspers opskrift på flødekartofler er egentlig en kartoffelgratin. I stedet for fløde bruger han ...
Lakselasagne
Lakselasagne er en nem måde at servere fisk til aftensmad.
Hemmeligheden til den bedste o...
Citronsauce
Cremet, mild og syrlig – sådan skal oplevelsen af en citronsauce være. Og med Løgismose økologisk...
Kartoffelporresuppe
Fyld kurven med danske kartofler og porrer og smut i Netto efter Løgismoses økologiske mornaysauc...
Svampesauce
Kaspers nemmeste (og måske bedste) champignonsauce – nærmere introduktion behøves ikke.
Gorgonzolasauce
I stedet for den italienske gorgonzola tilsætter Kasper Løgismose bornholmsk blå ost, men vælg ak...