30/11/2019
|
Magasin 9 2019
Ribollita
Når efteråret og vinterens kulde for alvor spiller med musklerne, er en fyldig og mættende suppe oplagt at servere i den dybe tallerken for at få varme og vitaminer.
Ribollita er en fyldig suppe-klassiker fra det toscanske bonde-køkken, hvor brød og grøntsager danner grundlag for den varmende suppe, som derudover indeholder kål, bønner og friske grønt- sager. Servér med grillet brød og de italienske hverdagsvine i glasset.
Ingredienser
- 4 dåser hakkede tomater
- 1 bundt bladselleri
- 8 gulerødder
- 1 stort løg
- 2 fennikel
- 5 kviste timian
- 1 kvist rosmarin
- 4 fed knust hvidløg
- 1 palmekål
- 400 g kogte cannellini-bønner
- 4 store skiver grillet brød dryppet med olivenolie
- God olivenolie
Sådan gør du
Step 1
Rens bladselleri og fjern fra stokke. Skræl gulerødder. Pil løg og hvidløg. Skyl palmekål grundigt og træk blade af stilken.
Step 2
Skær, med undtagelse af bønner og kål, halvdelen af grøntsagerne og alle fed hvidløg groft ud, og sautér dem i en gryde ved middel varme i lidt vindruekerneolie.
Step 3
Tilsæt krydderurter og de hakkede tomater sammen med 1/2 liter vand. Lad det simre i ca. 1 time. Skær imens resten af grøntsagerne i fine tern, snit kålen groft og sæt dem til side.
Step 4
Sigt suppen og smag til med salt og peber.
Step 5
Ved servering, tilsæt de fint skårede grøntsager, kål og bønner til suppen og kog kort igennem. Servér med grillet brød og olivenolie.
Andre forslag
Bønner a la cacio e pepe
Kasper har erstattet spaghetti med bu...
Salat af agurk med friskostcreme
Nem Vi kommer ikke uden om græsk inspireret yoghurt, når vi skal røre den klassiske mellemøstli... Prøv Kaspers version af green Luftig, saftig krumme og sprød skorpe med lommer a... En vintersalat med sprød grønkål, friske og søde figner, saftige appelsiner, sprøde æbler og val... Har du prøvet at tilberede grøntsager, som rødbeder...Tzatziki
Grøn urtedressing
Focaccia med hummus og rosmarin
Grønkålssalat med figner, appelsiner og valnødder
Andebryst med glaserede rødbeder, bitre salater & solbærvinaigrette