Domaine Harmonie des Arpents
0 resultater
Domaine Harmonie des Arpents
Det er måske at tage munden lidt for fuld at tale om et egentligt Domaine al den stund, der ikke er nogen bygninger vi kan fotografere og heller ikke nogen selvstændige produktionsfaciliteter, som vi kan besøge.
Ikke desto mindre står der Domaine Harmonie des Arpents på flaskerne, og det er slet ikke så usædvanligt, da mange mindre vinbønder vælger at sælge deres frugt til større private virksomheder, frem for at indveje den på det lokale kooperativ. Dertil kommer, at adskillige virksomheder registrerer adskillige Domaine navne, som så kan ende på flaskerne, når deres forskellige vine skal differentieres og markedsføres.
Når det kommer til Domaine Harmonie des Arpents, er der tale om frugt fra vinbønder, som samarbejder med Maison Gilles Gaimard, der står for både høsten og produktionen i den lille by Garéoult syd for Brignoles. Siden bliver ståltankene med vinen lagt ned og kørt op til GVS-Group, som sørger for aftapningen på flaske på deres imponerende platform nord for Lyon.
På den ene side er det ikke videre romantisk, på den anden side er det en sikkerhed for, at vinen, på hele rejsen fra drue til flaske, har været i professionelle hænder.