1/6/2019
|
Magasin 4 2019
Asparges, fjordrejer og mousseline
Denne skønne opskrift er den perfekte forårs- og sommerforret til dine gæster.
Sauce mousseline er en af de ægte franske saucer og minder en del om hollandaisesauce. I Mousselinen tilsættes dog flødeskum til sidst for at give saucen en let og luftig konsistens.
Ingredienser
- 500 g hvide asparges
- 200 g pillede fjordrejer
- 1 bundt dild
- Sauce mousseline
- 2 æggeblommer
- 140 g Løgismose smør
- 1 citron
- 1 dl Løgismose piskefløde 38%
- 1 knivspids salt
- Sort peber
Sådan gør du
Asparges
Step 1. Knæk bunden af de hvide asparges og skyld dem under den kolde hane, dub dem tørre med køkkenrulle og skræl dem fra lige under hovedet og ned.
Step 2. Bring en gryde med vand og salt i kog. Læg aspargesene i en skål og hæld det kogende vand over. Det er vigtigt, at der er vand nok til at dække aspargesene. Lad dem trække i 2 min. og køl dem herefter ned i koldt vand.
Sauce mousseline
Step 1. Pisk æggeblommerne seje med salt i en lille kasserolle, pres saften af citronen ned i og pisk det sammen. Legér massen over svag varme, til den tykner og er blevet luftig. Sluk for varmen
Step 2. Tilsæt smeltet smør langsomt i en tynd stråle, og pisk godt imens. Køl massen af.
Step 3. Pisk fløden til flødeskum, og vend den efterfølgende i den afkølede ægge-smør-sauce.
Step 4. Smag til med lidt salt, peber og lidt hakket dild. Gem lidt hele dildblade til at pynte med.
Anretning
Step 1. Afdryp de hvide asparges og anret dem på et fad. Hæld saucen over og fordel fjordrejerne ovenpå. Afslut med lidt friske dildtoppe. Servér forretten med godt brød til.
Andre forslag
Klassisk paella
En sommerlig paella, som bygger på klassiske spanske tilberedningsmetoder, men som tilføjes et no...
Sommerlig madtærte
Enkel og vegetarisk tærte med sprød butterdej og blød æggemasse. Brug solmodne tomater fra drivhu...
Kold majssuppe
En frisk, kold og raffineret majssuppe klar på kun få minutter, med en sødlig smag af majs samt f...
Tomatsalat med grillede nektariner og sardiner
En smuk sommersalat, der altid hitter – til både aperitiffen og grillmaden.
Sommerens grillmarinader
Maden til sommerens fejringer og runde fødselsdage med mange mennesker i alle aldersgrupper behøv...
Grillet multe
Multen lever sydpå om vinteren, men svømmer op til os i maj og bliver her til august.
Har ...
Avocadocarpaccio
Vegetarisk carpaccio og skønt tilbehør til grillet k...
Bruschetta
Italiensk appetizer eller frisk og mættende tilbehø...